Milieustraat Oosterwolde start aparte inzameling matrassen

      Reacties uitgeschakeld voor Milieustraat Oosterwolde start aparte inzameling matrassen

Vanaf 1 juni wordt bij de milieustraat van de gemeente Ooststellingwerf in Oosterwolde de maatregel ingevoerd dat matrassen apart ingezameld gaan worden. Dit is enorm voordelig voor het hergebruik, zo kan er namelijk wel 95% van de matrassen worden gerecycled.

Matras vervangen

Vanaf 1 juni wordt bij de milieustraat van de gemeente Ooststellingwerf in Oosterwolde de maatregel ingevoerd dat matrassen apart ingezameld gaan worden. Dit is enorm voordelig voor het hergebruik, zo kan er namelijk wel 95% van de matrassen worden gerecycled.

Matras vervangen
Gemiddeld bent u één keer per dertien jaar aan een nieuw matras toe. Dit zou in theorie betekenen dat in de provincie Friesland per jaar gemiddeld 45.500 matrassen worden vervangen. Sommige matrassen komen naar milieustraten, maar detaillisten kunnen ook oude matrassen innemen. Als een matrassen apart ingeleverd is, kan maar liefst 95% worden hergebruikt. Dit draagt bij aan het zoveel mogelijk grondstoffen terugbrengen in de keten van door hergebruik of recycling, een streven van de gemeente.

Alles kan worden gebruikt
Maar wat gebeurd er dan met een ingeleverd matras? De matrassen gaan naar een fabriek van RetourMatras in Lelystad. Dit bedrijf maakt zelf geen nieuwe producten maar zorgt dat de afzonderlijke materialen naar een gespecialiseerde hergebruiker worden gebracht.
Alle matrassen worden eerst opengesneden. De tijk (het voornamelijk katoenen omhulsel) wordt verwijderd en apart opgeslagen. Het textiel wordt opnieuw gebruikt. Het wordt gerafeld, hersponnen en gebruikt om nieuwe textielproducten te produceren. Maar ook de andere onderdelen van het matras worden gerecycled. De vele drukverdelers gaan naar de poetsdoekenindustrie. Het metaal van de stalen vering wordt, na omsmelting, gebruikt als secundaire grondstof. Het schuim wordt opgesplitst in polyether en latex. Polyether is een grondstof die wordt gebruikt voor bijvoorbeeld ondertapijt en geluidsisolatie. Het latex kan worden verwerkt in bijvoorbeeld judomatten en vulling in de meubel- en auto-industrie. Hout kan worden hergebruikt in de spaanplaatindustrie.

Alleen voor de kunststof van de pockets is helaas nog geen hergebruiksmogelijkheid. Toch levert het nog wel wat op. Het wordt verbrand waarbij de warmte weer wordt omgezet in energie.